BWVC00606045100M00
BWVC00606045100M00
BWVC00606045100M00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BWVC00606045100M00
  • Package
    2424 (6060 Metric)
  • Delivery Services
10 µH Shielded Inductor 2.34 A 60mOhm 2424 (6060 Metric)
Quick Inquiry
BWVC00606045100M00
Series BWVC
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Material - Core Ferrite
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.34 A
Current - Saturation (Isat) 4.14A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 60mOhm
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2424 (6060 Metric)
Supplier Device Package 2424
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)