Part Number
BYT28-500,127
Manufacturer
WeEn SemiconductorsDescription
DIODE ARRAY GP 500V 10A TO-220AB
Datasheet
DatasheetPackage
TO-220-3
In Stock
76,602 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

BYT28-500,127
lmages are for reference only.BYT28-500,127
DIODE ARRAY GP 500V 10A TO-220AB
DatasheetTO-220-3
76,602 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Diode Array 1 Pair Common Cathode 500 V 10A Through Hole TO-220-3
BYT28-500,127

| Category | Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers |
| Manufacturer | WeEn Semiconductors |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 500 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4 V @ 10 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 500 V |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Base Product Number | BYT28 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 60 ns |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | BYT16P-400 | BYT200PIV-400 | BYT230PIV-1000 | BYT230PIV-400 |
| Manufacturer | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | DIODE ARRAY GP 400V 16A TO-220 | DIODE MODULE GP 400V 100A ISOTOP | DIODE MODULE GP 1000V 30A ISOTOP | DIODE MODULE GP 400V 30A ISOTOP |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube |

Recommended Products

















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |