C1005X7R1H683M050BB
C1005X7R1H683M050BB
C1005X7R1H683M050BB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C1005X7R1H683M050BB
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    CAP CER 0.068UF 50V X7R 0402
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
0.068 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
C1005X7R1H683M050BB
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer TDK Corporation
Series C
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Capacitance 0.068 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)