C11501-13.560000MHZ
C11501-13.560000MHZ
C11501-13.560000MHZ
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C11501-13.560000MHZ
  • Manufacturer
    Cardinal Components Inc.
  • Description
    OSC XO 13.56MHZ TTL PC PIN
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    14-DIP Module, 4 Leads
  • Delivery Services
13.56 MHz XO (Standard) TTL Oscillator 5V 14-DIP Module, 4 Leads
Quick Inquiry
C11501-13.560000MHZ
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Oscillators -
Manufacturer Cardinal Components Inc.
Series C11
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Base Resonator Crystal
Type XO (Standard)
Frequency 13.56 MHz
Function -
Output TTL
Voltage - Supply 5V
Frequency Stability ±50ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 30mA
Ratings -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 14-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension 0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height - Seated (Max) 0.235" (5.98mm)