C11AH1R5B-9ZN-X0T
C11AH1R5B-9ZN-X0T
C11AH1R5B-9ZN-X0T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C11AH1R5B-9ZN-X0T
  • Manufacturer
    Knowles Dielectric Labs
  • Description
    HIGH-Q MLCC (AH): 0505, 1.5 PF (
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0505 (1313 Metric)
  • Delivery Services
1.5 pF ±0.1pF 250V Ceramic Capacitor P90 0505 (1313 Metric)
Quick Inquiry
C11AH1R5B-9ZN-X0T
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Knowles Dielectric Labs
Series AH
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1.5 pF
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient P90
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Q, Low Loss
Ratings -
Applications RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0505 (1313 Metric)
Size / Dimension 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)