C11UL0R9D-7ZN-X0T
C11UL0R9D-7ZN-X0T
C11UL0R9D-7ZN-X0T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C11UL0R9D-7ZN-X0T
  • Manufacturer
    Knowles Dielectric Labs
  • Description
    HIGH-Q MLCC (UL): 0505, 0.9 PF (
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0505 (1313 Metric)
  • Delivery Services
0.9 pF ±0.5pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 0505 (1313 Metric)
Quick Inquiry
C11UL0R9D-7ZN-X0T
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Knowles Dielectric Labs
Series UL
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.9 pF
Tolerance ±0.5pF
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Ratings -
Applications RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0505 (1313 Metric)
Size / Dimension 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)