C1206X222K1GECAUTO
C1206X222K1GECAUTO
C1206X222K1GECAUTO
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C1206X222K1GECAUTO
  • Description
    CAP CER 1206 2.2NF 100V C0G
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
2200 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
C1206X222K1GECAUTO
Manufacturer KEMET
Series ESD SMD Auto C0G
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, Soft Termination
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, Boardflex Sensitive, ESD Protection
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)
Lead Spacing -
Lead Style -
Failure Rate -
Base Product Number C1206X
Parts with Similar Specifications
Product Attribute C1206X222K1GECAUTO7210 C1206X222K1GEC C1206X222K1GEC C1206X222K1GEC7210
Part Number C1206X222K1GECAUTO7210 C1206X222K1GEC C1206X222K1GEC C1206X222K1GEC7210
Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP CER 1206 2.2NF 100V C0G CAP CER 1206 2.2NF 100V C0G CAP CER 1206 2.2NF 100V C0G CAP CER 1206 2.2NF 100V C0G