C1206X225K050T
C1206X225K050T
C1206X225K050T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C1206X225K050T
  • Manufacturer
    Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Description
    CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206
  • Delivery Services
2.2 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
C1206X225K050T
Manufacturer Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
Series HCC
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Thickness (Max) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)