C1210X103K2RAC7800
C1210X103K2RAC7800
C1210X103K2RAC7800
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C1210X103K2RAC7800
  • Description
    .010UF 200V
  • Package
    1210 (3225 Metric)
  • Delivery Services
10000 pF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Quick Inquiry
C1210X103K2RAC7800
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X7R Flex
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 200V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.039" (0.98mm)