C1608C0G1H122J/10
C1608C0G1H122J/10
C1608C0G1H122J/10
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C1608C0G1H122J/10
  • Description
    CAP CER 1200PF 50V C0G 0603
  • Delivery Services
1200 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
C1608C0G1H122J/10
Series C
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Capacitance 1200 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)