C1608X5R1H102K080AA
C1608X5R1H102K080AA
C1608X5R1H102K080AA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C1608X5R1H102K080AA
  • Description
    CAP CER 1000PF 50V X5R 0603
  • Delivery Services
1000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
C1608X5R1H102K080AA
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)