C1608X8R1H223K080AE
C1608X8R1H223K080AE
C1608X8R1H223K080AE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C1608X8R1H223K080AE
  • Description
    CAP CER 0.022UF 50V X8R 0603
  • Delivery Services
0.022 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
C1608X8R1H223K080AE
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.022 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)