C17AH8R2B-7ZN-X0T
C17AH8R2B-7ZN-X0T
C17AH8R2B-7ZN-X0T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C17AH8R2B-7ZN-X0T
  • Manufacturer
    Knowles Dielectric Labs
  • Description
    HIGH-Q MLCC (AH): 1111, 8.2 PF (
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1111 (2828 Metric)
  • Delivery Services
8.2 pF ±0.1pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor P90 1111 (2828 Metric)
Quick Inquiry
C17AH8R2B-7ZN-X0T
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Knowles Dielectric Labs
Series AH
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 8.2 pF
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient P90
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Q, Low Loss, High Voltage
Ratings -
Applications RF, Microwave, High Frequency
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1111 (2828 Metric)
Size / Dimension 0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.102" (2.60mm)