C2012C0G2A102J060AA
C2012C0G2A102J060AA
C2012C0G2A102J060AA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C2012C0G2A102J060AA
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    CAP CER 1000PF 100V C0G 0805
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
1000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
C2012C0G2A102J060AA
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer TDK Corporation
Series C
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.030" (0.75mm)