C3216X5R1A107M160AC
C3216X5R1A107M160AC
C3216X5R1A107M160AC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C3216X5R1A107M160AC
  • Description
    CAP CER 100UF 10V X5R 1206
  • Delivery Services
100 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
C3216X5R1A107M160AC
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)