C3216X5R1H475K085AB
C3216X5R1H475K085AB
C3216X5R1H475K085AB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C3216X5R1H475K085AB
  • Description
    CAP CER 4.7UF 50V X5R 1206
  • Delivery Services
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
C3216X5R1H475K085AB
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features Low ESL
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)