C3M0065100J
C3M0065100J
C3M0065100J
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C3M0065100J
  • Manufacturer
    Wolfspeed, Inc.
  • Description
    SICFET N-CH 1000V 35A D2PAK-7
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA
  • Delivery Services
N-Channel 1000 V 35A (Tc) 113.5W (Tc) Surface Mount D2PAK-7
Quick Inquiry
C3M0065100J
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs
Manufacturer Wolfspeed, Inc.
Series C3M™
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 78mOhm @ 20A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 5mA
Vgs (Max) +15V, -4V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 660 pF @ 600 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 113.5W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK-7
Package / Case TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA
Base Product Number C3M0065100
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35 nC @ 15 V
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute C3M0065100J-TR C3M0065100K C3M0015065D C3M0015065K
Part Number C3M0065100J-TR C3M0065100K C3M0015065D C3M0015065K
Manufacturer Wolfspeed, Inc. Wolfspeed, Inc. Wolfspeed, Inc. Wolfspeed, Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description SICFET N-CH 1000V 35A TO263-7 SICFET N-CH 1000V 35A TO247-4L SICFET N-CH 650V 120A TO247-3 SICFET N-CH 650V 120A TO247-4L