C49X-A3B1C1-40-8.0D16
C49X-A3B1C1-40-8.0D16
C49X-A3B1C1-40-8.0D16
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C49X-A3B1C1-40-8.0D16
  • Manufacturer
    Cardinal Components Inc.
  • Description
    CRYSTAL 8.0000MHZ 16PF TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Cylindrical Can, Radial
  • Delivery Services
8 MHz ±100ppm Crystal 16pF 40 Ohms Cylindrical Can, Radial
Quick Inquiry
C49X-A3B1C1-40-8.0D16
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals -
Manufacturer Cardinal Components Inc.
Series C49
Packaging Tray
RoHS Status RoHS Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 8 MHz
Frequency Stability ±100ppm
Frequency Tolerance ±100ppm
Load Capacitance 16pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 40 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Cylindrical Can, Radial
Size / Dimension 0.437" L x 0.185" W (11.10mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max) 0.535" (13.60mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute C49X-A3B1C1-40-8.0D16 ABM12AIG-24.000MHZ-10-1Z-T 435F271X5CET 435F27015CET
Part Number C49X-A3B1C1-40-8.0D16 ABM12AIG-24.000MHZ-10-1Z-T 435F271X5CET 435F27015CET
Manufacturer Cardinal Components Inc. Abracon LLC CTS-Frequency Controls CTS-Frequency Controls
RoHS Status RoHS Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 8.0000MHZ 16PF TH CRYSTAL 24.000MHZ 10PF SMD 5.0MM X 3.2MM 2-PAD SURFACE MOUN 5.0mm x 3.2mm 2-Pad Surface Moun