CA3510M10RP-NH
Manufacturer
Cvilux USADescription
1.27MM (.050) MALE VERTICAL SMT
Request for Quotation
CA3510M10RP-NH
lmages are for reference only.CA3510M10RP-NH
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Connector Header Surface Mount 10 position 0.050" (1.27mm)
CA3510M10RP-NH
| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins |
| Manufacturer | Cvilux USA |
| Series | CA35 |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Blade |
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Shrouding | Shrouded - 2 Wall |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Length - Mating | 0.085" (2.16mm) |
| Contact Length - Post | - |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.252" (6.40mm) |
| Contact Shape | Rectangular |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Features | Board Guide |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | Natural |
| Current Rating (Amps) | 1.2A |