CAS480M12HM3
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.Description
MOSFET 2N-CH 1200V 640A MODULE
Datasheet
DatasheetPackage
Module
Request for Quotation
CAS480M12HM3
lmages are for reference only.CAS480M12HM3
MOSFET 2N-CH 1200V 640A MODULE
DatasheetModule
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 640A (Tc) Chassis Mount Module
CAS480M12HM3
| Category | Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs |
| Manufacturer | Wolfspeed, Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | |
| Technology | Silicon Carbide (SiC) |
| Configuration | 2 N-Channel (Half Bridge) |
| FET Feature | - |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1200V (1.2kV) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 640A (Tc) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2.97mOhm @ 480A, 15V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.6V @ 160mA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 1590nC @ 15V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 43100pF @ 800V |
| Power - Max | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 175°C (TJ) |