CB1F-P-12V
CB1F-P-12V
CB1F-P-12V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CB1F-P-12V
  • Manufacturer
    Panasonic Electric Works
  • Description
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Quick Inquiry
CB1F-P-12V
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Automotive Relays -
Manufacturer Panasonic Electric Works
Series CB
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Coil Type Non Latching
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 14VDC - Nom
Must Operate Voltage 7 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 15 ms
Features Sealed - Flux Protection
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Alloy, Cadmium Free
Coil Power 1.4W
Coil Resistance 103 Ohms
Base Product Number CB1F
Coil Current 117 mA
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CB1F-P-12V CB1F-P-24V CB1F-P-24V CB1F-12V
Part Number CB1F-P-12V CB1F-P-24V CB1F-P-24V CB1F-12V
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V