CDEIR10D50MENP-1R0MC
Manufacturer
Sumida America Components Inc.Description
INDUCTOR
Datasheet
DatasheetPackage
Nonstandard
Request for Quotation
CDEIR10D50MENP-1R0MC
lmages are for reference only.CDEIR10D50MENP-1R0MC
INDUCTOR
DatasheetNonstandard
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
1 µH Shielded Molded Inductor 17 A 3mOhm Max Nonstandard
CDEIR10D50MENP-1R0MC
| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Sumida America Components Inc. |
| Series | CDEIR10D50ME |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | |
| Type | Molded |
| Material - Core | Metal |
| Inductance | 1 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 17 A |
| Current - Saturation (Isat) | 34A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 3mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.433" L x 0.409" W (11.00mm x 10.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.205" (5.20mm) |