CDRH40D28NP-6R8NC
CDRH40D28NP-6R8NC
CDRH40D28NP-6R8NC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CDRH40D28NP-6R8NC
  • Manufacturer
    Sumida America Components Inc.
  • Description
    INDUCTOR
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.55 A 80mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
CDRH40D28NP-6R8NC
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series CDRH40D28
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 6.8 µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.55 A
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 80mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max) 0.126" (3.20mm)