CF07101D0R0-NH
Manufacturer
Cvilux USADescription
CONN FFC FPC BOTTOM 10POS 1MM RA
Request for Quotation
CF07101D0R0-NH
lmages are for reference only.CF07101D0R0-NH
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
CF07101D0R0-NH
| Manufacturer | Cvilux USA |
| Series | CF07 |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom |
| Number of Positions | 10 |
| Pitch | 0.039" (1.00mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.102" (2.60mm) |
| Locking Feature | Slide Lock |
| Cable End Type | Straight, Tapered |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Tin |
| Housing Material | Thermoplastic, Halogen Free |
| Actuator Material | Thermoplastic, Halogen Free |
| Features | Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
| Voltage Rating | 100V |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Current Rating (Amps) | 1A |