CF1008-750J
CF1008-750J
CF1008-750J
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CF1008-750J
  • Manufacturer
    Gowanda Electronics
  • Description
    FERRITE CHIP INDUCTOR
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1008 (2520 Metric)
  • Delivery Services
750 nH Unshielded Inductor 665 mA 400mOhm 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
CF1008-750J
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Gowanda Electronics
Series CF1008
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 750 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 665 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 400mOhm
Q @ Freq 50 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant 330MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package 1008
Size / Dimension 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max) 0.090" (2.29mm)