CF350-A24C
CF350-A24C
CF350-A24C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CF350-A24C
  • Manufacturer
    Murata Power Solutions Inc.
  • Description
    AC/DC CONVERTER 24V 350W
  • Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
CF350-A24C
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer Murata Power Solutions Inc.
Series -
Packaging Bag
RoHS Status
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 14.5 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 87%
Operating Temperature -5°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.80" L x 3.86" W x 1.40" H (172.7mm x 98.0mm x 35.6mm)
Approval Agency CE, cUR
Minimum Load Required -
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 350W