CF50-2R7JTR
CF50-2R7JTR
CF50-2R7JTR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CF50-2R7JTR
  • Manufacturer
    Meritek
  • Description
    1/2W 2.7R 5% T/R (2.7MM DIA)
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
2.7 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Quick Inquiry
CF50-2R7JTR
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Meritek
Series CF
Packaging Strip
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance 2.7 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Carbon Film
Features -
Temperature Coefficient -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C