CF50-560JTR
Manufacturer
MeritekDescription
CF 1/2W 56R 5% T/R (2.7MM DIA)
Datasheet
DatasheetPackage
Axial
Request for Quotation
CF50-560JTR
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
56 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
CF50-560JTR
| Category | Resistors - Through Hole Resistors - |
| Manufacturer | Meritek |
| Series | CF |
| Packaging | Strip |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Resistance | 56 Ohms |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Composition | Carbon Film |
| Features | - |
| Temperature Coefficient | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |