CFB750-300S36
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTDDescription
DC DC CONVERTER 36V 749W
Request for Quotation
CFB750-300S36
lmages are for reference only.CFB750-300S36
DC DC CONVERTER 36V 749W
Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 36V 20.8A 200V - 425V Input
CFB750-300S36
| Category | Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters - |
| Manufacturer | Cincon Electronics Co. LTD |
| Series | CFB750-300 (750W) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 200V |
| Voltage - Input (Max) | 425V |
| Voltage - Output 1 | 36V |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 20.8A |
| Power (Watts) | 749 W |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Efficiency | 90% |
| Package / Case | Full Brick |
| Size / Dimension | 4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm) |
| Supplier Device Package | Full Brick |
| Control Features | Enable, Active High |
| Base Product Number | CFB750 |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Product Attribute |  |
| Part Number | CFB750-300S36N | CFB750-300S12 | CFB750-300S12N | CFB750-300S15 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | DC DC CONVERTER 36V 749W | DC DC CONVERTER 12V 750W | DC DC CONVERTER 12V 750W | DC DC CONVERTER 15V 750W |