CGA2B3X8R1C473M050BD
CGA2B3X8R1C473M050BD
CGA2B3X8R1C473M050BD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CGA2B3X8R1C473M050BD
  • Description
    CAP CER 0.047UF 16V 0402 EPOXY
  • Delivery Services
0.047 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X8R 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
CGA2B3X8R1C473M050BD
Series CGA
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Epoxy Mountable, High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Mounting Type Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)