CGA5L2X5R1C685M160AA
CGA5L2X5R1C685M160AA
CGA5L2X5R1C685M160AA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CGA5L2X5R1C685M160AA
  • Description
    CAP CER 6.8UF 16V X5R 1206
  • Delivery Services
6.8 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
CGA5L2X5R1C685M160AA
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 6.8 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)