CGA5L2X5R1E155M160AA
CGA5L2X5R1E155M160AA
CGA5L2X5R1E155M160AA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CGA5L2X5R1E155M160AA
  • Description
    CAP CER 1.5UF 25V X5R 1206
  • Delivery Services
1.5 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
CGA5L2X5R1E155M160AA
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)