CHB300W-24S28
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTDDescription
DC DC CONVERTER 28V 300W
Datasheet
DatasheetPackage
Half Brick
Request for Quotation
CHB300W-24S28
lmages are for reference only.CHB300W-24S28
DC DC CONVERTER 28V 300W
DatasheetHalf Brick
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 10.7A 9V - 36V Input
CHB300W-24S28
| Category | Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters - |
| Manufacturer | Cincon Electronics Co. LTD |
| Series | CHB300W (300W) |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Output 1 | 28V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 10.7A |
| Power (Watts) | 300 W |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (With Derating) |
| Efficiency | 88.5% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Half Brick |
| Size / Dimension | 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) |
| Supplier Device Package | - |
| Control Features | Enable, Active High |
| Approval Agency | CE, cURus |
| Standard Number | 60950-1 |
| Base Product Number | CHB300 |
| Voltage - Isolation | 1.5 kV |