CHB500W-24S24N-C
CHB500W-24S24N-C
CHB500W-24S24N-C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CHB500W-24S24N-C
  • Manufacturer
    Cincon Electronics Co. LTD
  • Description
    ISOLATED DC/DC CONVERTERS 500W 9
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Half Brick
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 21A 9.5V - 40V Input
Quick Inquiry
CHB500W-24S24N-C
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Cincon Electronics Co. LTD
Series CHB500W (500W)
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9.5V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 21A
Power (Watts) 500 W
Applications ITE (Commercial)
Features Adjustable Output, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency 91.5%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Half Brick
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Supplier Device Package Half Brick
Control Features Enable, Active Low
Approval Agency CE, UKCA
Standard Number 62368-1
Base Product Number -
Voltage - Isolation 3 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CHB500W-24S24N-C-PC CHB500W-24S24N-C-PC CHB500W-24S24N-PC CHB500W-24S24
Part Number CHB500W-24S24N-C-PC CHB500W-24S24N-C-PC CHB500W-24S24N-PC CHB500W-24S24
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description ISOLATED DC/DC CONVERTERS 500W 9 ISOLATED DC/DC CONVERTERS 500W 9 ISOLATED DC/DC CONVERTERS 500W 9 ISOLATED DC/DC CONVERTERS 500W 9