CHP0603L4701JBTC
CHP0603L4701JBTC
CHP0603L4701JBTC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CHP0603L4701JBTC
  • Manufacturer
    Vishay Sfernice
  • Description
    CHP 0603 200PPM 4K7 5% B TR500
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
4.7 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Quick Inquiry
CHP0603L4701JBTC
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Vishay Sfernice
Series CHP
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Resistance 4.7 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package 0603
Ratings -
Size / Dimension 0.063" L x 0.035" W (1.60mm x 0.90mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.51mm)