CHS3002428
CHS3002428
CHS3002428
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CHS3002428
  • Manufacturer
    Cosel USA, Inc.
  • Description
    DC DC CONVERTER 28V 252W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 9A 18V - 36V Input
Quick Inquiry
CHS3002428
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series CHS (300W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 28V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 9A
Power (Watts) 252 W
Applications ITE (Commercial)
Features Adjustable Output
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 94%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP Module
Size / Dimension 2.30" L x 0.90" W x 0.43" H (58.4mm x 22.9mm x 11.0mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active Low
Approval Agency CE, cURus, TUV
Standard Number -
Base Product Number -
Voltage - Isolation 2.25 kV