CHT-5R5L355R-TW
CHT-5R5L355R-TW
CHT-5R5L355R-TW
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CHT-5R5L355R-TW
  • Manufacturer
    CDA (Zhifengwei Technology)
  • Description
    5.5V 3.5F 20*10*22 T/DA EDLC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
3.5 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 140mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
CHT-5R5L355R-TW
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Electric Double Layer Capacitors EDLC-Supercapacitors -
Manufacturer CDA (Zhifengwei Technology)
Series CHT-5.5V
Packaging Box
RoHS Status Request inventory verification
Capacitance 3.5 F
Tolerance -
Voltage - Rated 5.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 140mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.787" L x 0.394" W (20.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.925" (23.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C