CHV1206N500201GCT
CHV1206N500201GCT
CHV1206N500201GCT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CHV1206N500201GCT
  • Manufacturer
    Cal-Chip Electronics, Inc.
  • Description
    HVCAP1206 COG 200PF 2% 500V
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
200 pF ±2% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
CHV1206N500201GCT
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series CHV
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 200 pF
Tolerance ±2%
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)