CHV1206N630472KXT
CHV1206N630472KXT
CHV1206N630472KXT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CHV1206N630472KXT
  • Manufacturer
    Cal-Chip Electronics, Inc.
  • Description
    HVCAP1206 X7R 4700PF 5% 630V
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
4700 pF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
CHV1206N630472KXT
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series CHV
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4700 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)