CL03A224MQ3NNND
CL03A224MQ3NNND
CL03A224MQ3NNND
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CL03A224MQ3NNND
  • Manufacturer
    Samsung Electro-Mechanics
  • Description
    CAP CER 0.22UF 6.3V X5R 0201
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0201 (0603 Metric)
  • Delivery Services
0.22 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric)
Quick Inquiry
CL03A224MQ3NNND
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Series CL
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)