CL03A225MQ3CRNC
CL03A225MQ3CRNC
CL03A225MQ3CRNC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CL03A225MQ3CRNC
  • Description
    CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0201
  • Package
    0201 (0603 Metric)
  • Delivery Services
2.2 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric)
Quick Inquiry
CL03A225MQ3CRNC
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)