CL05B104KB54PNC
CL05B104KB54PNC
CL05B104KB54PNC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CL05B104KB54PNC
  • Description
    CAP CER 0.1UF 50V X7R 0402
  • Delivery Services
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
CL05B104KB54PNC
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features General Purpose
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)