CL05C821JB5NNNC
CL05C821JB5NNNC
CL05C821JB5NNNC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CL05C821JB5NNNC
  • Description
    CAP CER 820PF 50V C0G/NP0 0402
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
820 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
CL05C821JB5NNNC
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 820 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)