CL10A105MO8NNNC
CL10A105MO8NNNC
CL10A105MO8NNNC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CL10A105MO8NNNC
  • Description
    CAP CER 1UF 16V X5R 0603
  • Delivery Services
1 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
CL10A105MO8NNNC
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Series
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Samsung Electro-Mechanics
Series CL
Capacitance 1 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)