CL10A106MP8NNND
CL10A106MP8NNND
CL10A106MP8NNND
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CL10A106MP8NNND
  • Description
    CAP CER 10UF 10V X5R 0603
  • Delivery Services
10 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
CL10A106MP8NNND
Series CL
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features -
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)