CL10B104JO8NNND
CL10B104JO8NNND
CL10B104JO8NNND
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CL10B104JO8NNND
  • Description
    CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
  • Delivery Services
0.1 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
CL10B104JO8NNND
Series CL
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)