CL10B823KO8NNNC
CL10B823KO8NNNC
CL10B823KO8NNNC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CL10B823KO8NNNC
  • Description
    CAP CER 0.082UF 16V X7R 0603
  • Delivery Services
0.082 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
CL10B823KO8NNNC
Series CL
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.082 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)