CL10C1R2CB8NNND
CL10C1R2CB8NNND
CL10C1R2CB8NNND
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CL10C1R2CB8NNND
  • Manufacturer
    Samsung Electro-Mechanics
  • Description
    CAP CER 1.2PF 50V NP0 0603
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
1.2 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
CL10C1R2CB8NNND
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Series CL
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1.2 pF
Tolerance ±0.25pF
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)