CLF12555T-470M
CLF12555T-470M
CLF12555T-470M
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CLF12555T-470M
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    FIXED IND 47UH 1.8A 120 MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
47 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.8 A 120mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
CLF12555T-470M
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer TDK Corporation
Series CLF
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 47 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.8 A
Current - Saturation (Isat) 3.2A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 120mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.492" L x 0.476" W (12.50mm x 12.10mm)
Height - Seated (Max) 0.230" (5.85mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CLF12555T-470M-CA CLF12555T-470M-CA CLF12555T-470M-D CLF12555T-470M-H
Part Number CLF12555T-470M-CA CLF12555T-470M-CA CLF12555T-470M-D CLF12555T-470M-H
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 47UH 1.8A 120 MOHM SMD FIXED IND 47UH 1.8A 120 MOHM SMD FIXED IND 47UH 1.8A 120 MOHM SMD FIXED IND 47UH 1.8A 100 MOHM SMD