CLF12555T-471M-D
CLF12555T-471M-D
CLF12555T-471M-D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CLF12555T-471M-D
  • Description
    FIXED IND 470UH 600MA 954MOHM SM
  • Delivery Services
470 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 954mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
CLF12555T-471M-D
Manufacturer TDK Corporation
Series CLF-D
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 470 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 600 mA
Current - Saturation (Isat) 1A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 954mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.492" L x 0.476" W (12.50mm x 12.10mm)
Height - Seated (Max) 0.230" (5.85mm)